כיצד להיות מנהל הגנה מבריק?

עם 20 שנות ניסיון, זכיתי לעבוד עם מגוון מנהלים עסקיים וטכנולוגיים. חלקם רגילים וחלקם מבריקים.

מה בעצם מבדיל בין מנהל מבריק למנהל רגיל?

אם תשאלו מנכ"ל ממוצע, או חבר דירקטוריון מיהו אותו מנהל מבריק, סביר להניח שהתשובה תכלול סופרלטיבים כגון: מנהיג, מקבל החלטות מצוין, מוביל להישגים ואני מניח שיהיו עוד מחמאות סביב ההישגיות, תוך שימוש במילות תואר ולא במספרים או תוצאות מדידות אחרות.
למה? למה אנחנו בד"כ נתאר הצלחה במילים גדולות אך לא מדויקות? בתארים נשגבים אך לא מדידים? איך נכמת יכולת במונחים מדידים שאפשר יהיה להשוות בין תפוחים לתפוחים ובהתאם נוכל להבדיל בין הטובים למצוינים? הרגילים למבריקים? שנוכל להבדיל באופן אובייקטיבי.

קשיי המדידה:

  1. הבדלים בצרכים, במטרות, ביעדים. איך נמדוד את מנהל א' אל מול מנהל ב' אם הדרישות משניהם שונות? עם תנאי הפתיחה שונים?
  2. קשה להשוות בין מנהל תחום עסקי פיננסי למנהל תחום עסקי לוגיסטי. גם עם אותן מטרות, דרך הפעולה שונה לחלוטין.
  3. הבדלים בין הארגונים השונים. גם אם לשני מנהלים, שמטרתם להגדיל ב- 5% את הרווחיות בחצי שנה ולשניהם אותה טכנולוגיה, נתקשה להשוות בין ארגון קטן שפועל מקומית לעומת ארגון ענק שפועל גלובלית.

אז איך משווים בין מנהלים, במיוחד טכנולוגיים ומזהים את המבריקים שביניהם?
התשובה מאוד פשוטה. מנהל מבריק הוא מנהל שמבין לעומק את העסק שבו הוא פועל ומתוך ההבנה הוא יודע מה נדרש על מנת להצליח. הוא מבטיח לקברניטי העסק שהשירותים הטכנולוגיים שהוא מספק מתפקדים נכון ומוכנים גם להתקלות שבמידה ויקרו, זמן התגובה וההתאוששות מצומצם למינימום.

לפני שאפרט וארחיב על התשובה, אשתף אתכם בסיפור שקרה לי לפני שנתיים עם עמית לעבודה שחי בחו"ל.
האיש, הינו מנהל טכנולוגי בחברה שאנו מייעצים לה. בנוסף, הוא בעלים של רכב Tesla דגם S.
אחרי שעשינו סיבוב לכיף, הוא ניסה לשכנע אותי שגם אני צריך רכב שכזה. הנה למה:
זה מהיר – Tesla תנצח כל מכונית בזינוק מהרמזור,
זה אפילו יותר מהיר – Tesla תעקוף ותעבור כל מכונית אחרת,
זה חסכוני – Tesla היא רכב חשמלי , אין הוצאות דלק,
זה ירוק, וחוץ מזה, זה כיף. אני בטוח שאתה יכול להרשות לעצמך גם בישראל. תחשוב איך תראה בעיני כולם.

כמו שאתם יכולים להבין, אני עדיין נוהג בטנדר איסוזו שלי. למען האמת, לא הייתי נוהג ב-Tesla גם אם הייתי מקבל רכב שכזה חינם. אני איש גבוה, לא נוח לי ברכבים קטנים, אני אוהב גובה, ל-Tesla אין את זה ואני נהנה מטיולי שטח שזה בערך הדבר האחרון ואולי אפילו היחיד ש-Tesla לא מאפשרת.
אבל למה נזכרתי הסיפור הזה? כי עמיתי למקצוע ניסה להסביר לי מה אני צריך עפ"י מה שהוא חושב שצריך, בשפה שלו ובהצדקה הרלוונטית אליו ואפילו לא קרובה לצרכים שלי, לרצונות שלי או למטרות והיעדים שלי.

זוכרים מיהו מנהל טכנולוגי מבריק?

זה המוודא שמנהלים עסקיים (קברניטי הארגון) מקבלים את מה שהם צריכים, בצורה שהם צריכים ובאופן קבוע ומתמשך.
מנהלים טכנולוגים בכלל ומנהלי הגנה בסייבר בפרט, חייבים להיות מסוגלים להטמיע בקרות אבטחה בכל תהליכי ופעולות החברה, להכיר באיומים שעלולים להשפיע ולהגיב במהירות, תוך הובלת מנהלים בכירים אחרים.
במילים אחרות ובקיצור, הם חייבים להיות מסוגלים להוביל ארגונית.

אחריות הארגון:

גם לתרבות הארגונית משמעות וחלק לא פחות חשוב. ארגונים חייבים לתת לאותם מנהלי הגנה בסייבר אחריות על תוכניות פעולה וכמובן סמכות מתאימה. תגובה בזמן משבר מחייבת יכולת שליטה ניהולית (פוליטית) ומנדט ברמה העליונה ביותר. אחרת לא יהיה ניתן לבצע שינויים הכרחיים בתפקוד העסקי.
מנהל הגנה בסייבר מבריק יהיה בעל הבנה עמוקה של תהליכים עסקיים ומטרות הארגון ויסייע להם באבטחת המידע הנדרש להצלחתו. הוא ידע להנגיש למנהלים מידע מדיד וברור בשפה שלהם המעיד על תקינות מחד ומגלה הזדמנויות מאידך. ולא את המהיר, הירוק והסקסי.
מנהל הגנה בסייבר מבריק יעזור להם להבין, מנקודת מבטם העסקית, לכמה הגנה הם זקוקים, מדוע, ומה כדאי להשקיע בה. שכנוע מנהלים לקנות מוצרי הגנה או ליישם בקרות שהם לא צריכים, או שעולה יותר ממה שהיא שווה, לא יוביל אותם להתקבל כשותף עסקי אמיתי. והרי אנחנו רוצים את המנהל המבריק כשותף עסקי, נכון?
דוגמא מצוינת (מלקוח אחר שלנו) היא כמות ההשקעה בציות, כמה כסף או משאבים להקצות להגנה בסייבר? האם מיליון דולר זה יותר מדי? חצי מיליון? או אפילו רק 100 אלפ"ש? האם זה הגיוני להשקיע מיליון דולר כאשר יש סיכוי של 5% בלבד (באופן היפותטי) להפרה שגורמת להפסדים בסכום נמוך יותר?
קודם כל, זו החלטה עסקית שעל ההנהלה לקבל ולא מנהל ההגנה בסייבר (מומלץ שזו תהיה החלטה שמתקבלת יחד - מתוך הבנה שבסופו של דבר ההנהלה היא הסמכות הקובעת). מנהל הגנה בסייבר שיכול לעבוד עם ההנהלה תוך כדי שהוא מעניק להם את הביטחון הדרוש להם, הוא מנהל מבריק שיקבל מקום בשולחן מקבלי ההחלטות.
אנשים מוזמנים להשתתף באסטרטגיה ובדיונים אחרים רק כאשר הם תורמים תרומה חיובית לתהליך קבלת ההחלטות. זה דורש להבין מה הם באמת צריכים, ולא לנסות למכור להם את מה שהם לא מאמינים שהם צריכים ולא מוכנים להשקיע בו. אלה הם המנהלים המבריקים.

לסיכום:

רוצה להיות מנהל הגנה בסייבר מבריק? דבר עם ההנהלה על העסק, לא על הפרות ופגיעות.
הובלה עסקית דורשת הבנה והקשבה יותר מכל דבר אחר. הרבה יותר מסמכות ואחריות.

צריך עזרה בלהפוך למנהל הגנה בסייבר מבריק? בוא נתאם שיחה.
אשמח לספק לך את 20 שנות הניסיון שלי בתהליכים עסקיים ואת עשרות שנות הניסיון הטכנולוגי שלנו.
זה השילוב המתאים למנהל הגנה בסייבר מבריק.

נכתב ע״י Oren Hadar

CyberSecurity Methodology Expert

רוצה להיות מנהל מבריק?

הורד עכשיו בחינם את מדריך מפת דרכים להגנה בסייבר!
הפוך להיות מבריק עכשיו !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

03/12/2020
איך להציג תקציב הגנה בסייבר

השנה המסתיימת שינתה את חוקי המשחק. כלום לא אותו דבר וסביר להניח שגם לא יחזור להיות אותו דבר. בין אם נתייחס לשנה כשנת הקורונה או שנת הטרנספורמציה הדיגיטלית ובין אם נפשט את הדברים לשנת העבודה מרחוק, הדברים לא יחזרו להיות כקדמותם. למנהלי הגנה בסייבר, השינוי אפילו גדול יותר. אין ספק שהשינוי המהותי ביותר בצורה שאנו […]

20/10/2020
כיצד להיות מנהל הגנה מבריק?

עם 20 שנות ניסיון, זכיתי לעבוד עם מגוון מנהלים עסקיים וטכנולוגיים. חלקם רגילים וחלקם מבריקים. מה בעצם מבדיל בין מנהל מבריק למנהל רגיל? אם תשאלו מנכ"ל ממוצע, או חבר דירקטוריון מיהו אותו מנהל מבריק, סביר להניח שהתשובה תכלול סופרלטיבים כגון: מנהיג, מקבל החלטות מצוין, מוביל להישגים ואני מניח שיהיו עוד מחמאות סביב ההישגיות, תוך שימוש […]

22/09/2020
הגנה על API Keys

האם יצא לכם לאבד אי פעם את המפתח לבית? למשרד? או לכל דבר אחר? אם גם לכם זה קרה, אז אני משוכנע שהדבר הראשון שהייתם טורחים לשקול הוא להחליף מנעול, כדי שחלילה לא יחדרו לנו למקומות הפרטיים והרגישים שלנו. בדיוק כפי שחשוב לנו להגן על המפתחות שלנו בחיים האמיתיים, כך עלינו לשמור על המפתחות שלנו […]

לפוסטים נוספים

מנף את העסק שלך בזמן שאתה מגן על הדברים החשובים

בוא נדבר על מערך האבטחה שלך
הירשם לניוזלטר
נשלח לך מייל שבועי שיעזור לך לשפר רמת האבטחה שלך, ומדי פעם גם קצת תקשורת שיווקית, בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו.
checkcloselockplusunlockunlock-altcopyrightcross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram